Zanim rozpoczniesz zwiedzanie zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji na smartfony, która ułatwi Ci poznawanie tej niezwykłej części miasta - Audioprzewodnik Lublin Stare Miasto.
- Brama Krakowska
To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli Starego Miasta w Lublinie. Stanowi pozostałość murów obronnych z XIV wieku. Stworzona w stylu gotyckim, w XVIII wieku zyskała również cechy stylu barokowego. Dzisiaj mieści się w niej oddział Muzeum historii miasta Lublina.
- Trybunał Koronny
Znajduje się w centralnej części Starego Miasta. Ustanowiony w 1578 r. był najwyższą instancją sądową dla szlachty, a dziś jest tu Pałac Ślubów.
- Staromiejskie kamienice
Stare Miasto składa się z kilkudziesięciu pięknych renesansowych i klasycystycznych kamienic. Pomiędzy kamienicami biegną wąskie brukowe uliczki. Jedną z najpiękniejszych kamienic jest niebieska kamienica Konopniców z charakterystycznymi płaskorzeźbami.
- Wieża Trynitarska
To najwyższy punkt widokowy Lublina. Z tarasu widokowego, na wysokości 40 metrów roztacza się wspaniała panorama miasta 360 °. Neogotycka Wieża Trynitarska jest dzwonnicą lubelskiej archikatedry i siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego.
- Archikatedra Lubelska Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
To największy kościół w Lublinie. To prawdziwa perła baroku na Lubelszczyźnie, zaprojektowana przez Giovanniego Marię Barnardoniego i Giuseppe Brizio, architektów jezuickich. Na terenie katedry dla zwiedzających dostępne są m.in. krypty, w których pochowani się biskupi lubelscy.
- Lubelska Trasa Podziemna
Trasa podziemna ma ok. 280 metrów długości i ciągnie się pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Zwiedzanie rozpoczyna się pod budynkiem Trybunału Koronnego a kończy się przy Placu Po Farze. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina.
- Zamek Lubelski
Gotycki zamek został wzniesiony w I poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. W 1569 roku w zamku obradował sejm, na którym podpisano akt unii polsko-litewskiej – Unię Lubelską. Z dawnego zespołu zamkowego do dzisiaj zachowała się XIII-wieczna romańska wieża zamkowa zwana Donżonem, gotycka Kaplica Trójcy Świętej oraz fragment gotyckiej baszty zwanej żydowską. Jednym z największych skarbów Lublina są rusko-bizantyńskie freski znajdujące się w wspomnianej Kaplicy.